THE KING

OYUNCULAR: LEE MIN HO, KIM GO EUN, LEE JUNG JIN, WOO DO HWAN

DİZİ HAKKINDA: Lee Min Ho'nun canlandırdığı Lee gon, Kore Krallığının kralı. Ve bu kral, aradaki bariyeri geçerek krallığın yerine Kore Cumhuriyeti'nin bulunduğu paralel bir evrene girmeye çalışıyor. Daha sonra paralel dünyaya geçerken Kim Go Eun'un canlandırdığı dedektif Jung Tae Eul ile tanışıyor. İkili, imparatorun iki dünya arasındaki kapıyı kapatmasını engellemeye çalışırken aralarında bir aşk hikayesi başlıyor.

YER: GYEONGGI OSAN CITY – DİZİ SETİ

HAKKINDA: Bu set, 'The King' dizisinde Kore İmparatorluğu'nun İmparatorluk Sarayı olarak hizmet veren, Kore tarzında inşa edilmiş bir yapı. 750 metrekare boyuta sahip dizi seti kompakt, güzel ve yaratıcı bir Hanok yapısıdır. Yapım şirketi, bu set alanının çekimlerden sonra turistik olarak da kullanılabilmesi için çekim yapılacak yerlerin buna uygun olarak hazırlanması ve film içeriklerinin kullanılması konusunda iş birliği yaptı.

YER: GYEONGJU, WOLJEONGGYO KÖPRÜSÜ

HAKKINDA: Köprü, Kore geleneksel medeniyetinin çarpıcı mimarisiyle beyaz, kırmızı ve yeşil renklerini birleştiriyor. Hem gündüz hem de gece hayranlık uyandıran bir görselliğe sahip köprünün nehir üzerindeki yansıması ile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Gün içinde dinlenmek ve huzurlu hissetmek için harika bir seçenek. Ama gece de ziyaret etmeyi unutmayın, çünkü gözlerinizi alacak bir güzellik sizi bekliyor!

YER: NONSAN, SUNSHINE LAND

HAKKINDA: Bu set, 'Bay Sunshine' dizisinin popülaritesi sayesinde epey ünlendi. Alanın tamamında dizide kullanılan aksesuarların sergisi ve muhteşem mimarisi sayesinde sizi 1900’lere geri döndüğünüzü hissedeceksiniz.

Glory otelde bir kahve içip 1900'lere geri dönmeye ne dersiniz? 'The King' ve 'Mr.Sunshine' dizilerinin hayranıysanız, burayı kesinlikle çok seveceksiniz!

YER: BUSAN, AHOPSAN BAMBU ORMANI

HAKKINDA: Bu orman, 400 yılı aşkın süredir bir aile tarafından sahiplenilmiş muazzam bir bahçe. Aile, 1592'de Japon istilası sırasında, Japonların sömürge döneminde veya Kore savaşında bile ormanın kapılarını hiç açmadı ve onların bu çabaları sayesinde, bu muhteşem orman hala hayatta. Ancak aile artık bu ormanı halka açmaya hazır, bu sayede uzun süredir korunan doğayı ve eşsiz kokusunu siz de hissedebilirsiniz. Tabii ki bu değerli ormana hiçbir zarar vermeden!

YER: GOESAN, MUNGWANG REZERVUAR GİNKGO ORMANI

HAKKINDA: Her iki tarafta sıralanan 400 m uzunluğundaki ginkgo ağaçları, rezervuarın etrafındaki tüm alanı altın rengine boyayarak inanılmaz bir manzara yaratıyor. Özellikle sonbahar aylarında aşıklar ve aileler, ormanın eşsiz manzarasında kendilerine rüya gibi fotoğraflar ve muhteşem anılar bırakıyor. Her sonbahar, rezervuarın su buharından oluşan sisi, ginkgo yolu ile uyumlu rüya gibi bir manzara yaratır, bu nedenle birçok fotoğrafçı şafaktan itibaren Mungwang Ginkgo Yolu'nu ziyaret eder.

 

MEMORIES OF ALHAMBRA

OYUNCULAR: HYUN BIN, PARK SHIN HYE

DİZİ HAKKINDA: İspanya’da başlayan dizi, insanların gerçek dünya ile arasındaki algıları bozabilen bir arttırılmış gerçeklik oyunu ile uğraşan yatırım şirketi yöneticisi Hyun Bin ile bir hostel sahibi olan Park Shin Hye arasında geçmektedir. Fantastik, gizem ve gerilime dayalı bir senaryoya sahiptir.

MEKAN: HANGANG PARKI – SEOUL

HAKKINDA: Doğa dostu Hangang Parkı, Seoul halkı, Kore vatandaşları ve parkı ziyaret eden turistlerin eğlenceli zamanlar geçirmesi için inşa edildi. Hangang Parkı’nda; tenis, paten, kaykay, basketbol, futbol gibi spor alanlarından bisiklet ve yürüyüş parkurlarına varan alanlarıyla birçok aktivite sizleri bekliyor! Ayrıca burada arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte, leziz Kore yemeklerin tadını çıkaracağınız piknikler düzenleyebilirsiniz. Kısacası Hangang Parkı, şehrin kalabalığından yorulanlar için en iyi dinlenme ve rahatlama noktası!

MEKAN: MIRINA KİLİSESİ- ANSEONG

HAKKINDA: Burası ilk Koreli Katolik Papaz ve Kore Koyucu Azizi olan Kim Dae Geon’un mezarını barındıran kutsal yapıdır. Doğası ve mimarisi sayesinde yalnızca ibadet için değil, her dinden turistler tarafından dört mevsim ziyaret edilen bir rota olmuştur. Etrafındaki çeşitli kafe, restoran ve yürüyüş alanlarıyla ziyaretini dolu dolu geçirmek isteyenler için doğru adres!

MEKAN: BÜYÜK INCHEON PARKI – INCHEON

HAKKINDA: Şehri temsil eden Incheon Parkı, metropol bölgesinde yer alan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir parktır. Burada tertemiz hava solumak ve içinizi ferahlatan bir atmosferin yanında botanik ve hayvanat bahçelerinde keyifli vakitler geçirme imkanına da sahipsiniz. Ayrıca parkta, mevsimine göre çeşitli çiçekleri yakından tanıyabilir ve ağaçlar eşliğinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Kısacası Incheon Parkı, şehrin içinde olsanız da doğa ile buluşabileceğiniz en büyüleyici yer!

MEKAN: HEUNGINJIMUN PARKI – SEOUL (Park, Dongdaemun Pazarı’na 3 dakika yürüyüş mesafesindedir.)

HAKKINDA: Park, Kore’nin 1. derece tarihi miraslarından olan Heunginjimun Kapısı’nın ardında yer almaktadır. Geçmişte görevi önemli hükümet binalarını korumak olan bu kapı günümüzde ise “yardımseverliğin yükselen kapısı” olarak adlandırılmaktadır. Seoul şehrinin en önemli sembollerinden biri olan bu eser, turistler tarafından sıklıkça ziyaret edilirken genelde Heunginjimun Parkı gözden kaçırılmaktadır. Bu nedenle ziyaretinizde birkaç adım mesafesinde olan bu parkı unutmamanızı ve Dongdaemun’un özel manzarasını kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

MEKAN: GWANGHWAMUN MEYDANI – SEOUL

HAKKINDA: Gwanghwamun meydanı, Gwanghwamun Kapısı ve Cheonggye Meydanı’nı birbirine bağlayan Sejong-ro'nun merkezinde yer almaktadır. Meydanın ortasında Kore’nin en saygın kralı ve Hangeul’un (Kore Alfabesi) yaratıcısı King Sejong ile Japonya’nın Kore istilası sırasında Japon donanmasına karşı kazandığı büyük zaferle bilinen Deniz Komutanı Amiral Yi Sunshin’in heykellerini görebilirsiniz. Ziyaretinizde tarih esintileri barındıran bu meydanda yürüyüş yapabilir, Gwanghwamun Sarayı’nı ziyaret edebilir ve yürüyüş yolu boyunca akan Cheonggyecheon deresini görebilirsiniz.

Bizce tarihin şehirle buluştuğu bu yerleri, yolculuk defterinize not etmenizde fayda var!

BOYFRIEND

OYUNCULAR: SONG GYE GYO, PARK BO GUM, P.O, JANG SEUNG JO

DİZİ HAKKINDA: Dizi, özgür ruhlu ve tek mal varlığı mutluluğu olan bir adam ile istediği her şeye sahip fakat hayatından memnun olmayan bir otel yöneticisi arasındaki zıt ve karmaşık bir hikâye içinde ilerleyen bir aşkı anlatıyor. Çift yürüdükleri yolda birçok engelle karşılaşıyor ama sahip oldukları sevgiyle gelecekleri için birbirini destekliyor.


MEKAN: IlSAN GÖL PARKI – GOYANG

HAKKINDA: Ilsan Göl Parkı, Kore’deki en uzun yapay göle sahiptir. Park içinde görmeniz gereken gül bahçelerinden, keşfedilmeye değer ekolojik öğelere varan birçok keyifli alan bulunmaktadır. Gölün bitiminde yer alan çeşitli hayvan ve bitkilerden oluşturulan ekolojik park ise çocukların doğayı tanıması ve anlaması için harika bir yer. Ayrıca mevsimlere göre göl çevresinde farklı çiçekler görebilir, gölde birçok farklı balık türünü keşfedebilir ve küçük hayvanat bahçelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu eşsiz doğayı rotanıza eklemeye ne dersiniz?


MEKAN: GAETGOL EKOLOJİK PARKI- SIHEUNG-SI

HAKKINDA: Bu park 1934 ve 1936 yılları arasında kurulmuş Sorae Tuz Çiftlikleri içerini de içerisinde bulunduran bir alana sahiptir. Parkın eşsiz konumu sayesinde eski Gyenonggi-do tuz çiftliğinin doğal atmosferini en iyi şekilde hissedebilirsiniz. Parkın doğal ekolojisi içerisindeki tuz bitkileri, deniz kestaneleri ve çeşitli balık türleri en iyi şekilde korunmuştur. Dizide, parkta yer alan ve tüm gelgit vadisini gözlemleyebileceğiniz 22 metre yüksekliğindeki “Sallanan Gözlem Güvertesi” yer almıştır.


MEKAN: HEONHWA YOLU- GANGEUNG

HAKKINDA: Heonhwa kıyı şeridi, denize en yakın sahil yolu olma özelliğine sahip fantastik bir yolculuk yeridir. Yolcuğunuz boyunca yüzünüze çarpan deniz kokusu ile sahil gezintinizin tadını çıkarabilir, kadife dalgaların sesiyle huzur bulabilirsiniz. Burası, Gangeung ziyaretiniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken bir turistik rota. Heonhwa Yolu, günümüzdeki ününü ise burada çekilen sayısız film, dizi ve reklam çekimlerine borçludur.


MEKAN: IHWA MURAL KÖYÜ- SEOUL

HAKKINDA: Seoul şehrinin muhteşem manzarasına sahip, şirin bir köy: Ihwa Mural. Her köşesi muhteşem sanat eserleriyle süslenmiş olan köy, sizi büyüleyecek güzelliğe sahip bir Seoul hazinesi olarak biliniyor. Ayrıca benzersiz konumu sayesinde ziyaretçilerini doğasıyla büyülerken manzarasıyla kendini en doğru seyahat rotalarından biri haline getiriyor.


MEKAN: OEONGCHI BADA HYWANGIRO PATİKASI- SOKCHO

HAKKINDA: Sokcho sahilinin girişinden yaklaşık 800 metre yürüdükten sonra Oeongchi Bada yürüyüş yoluna ulaşabilirsiniz. Yol, konumuyla denizi tamamen hissedebileceğiniz bir patika yürüyüşü deneyimi sunmaktadır. Deniz üzerinde olması nedeniyle; dalga, rüzgâr vb. gibi diğer hava olaylarına karşı güvenlik kontrolünde olan bir yoldur. Kontroller sayesinde herhangi bir olumsuz hava şartında patikaya ziyaretçi alımı hemen durdurulur. Burası aileler, sevgililer, arkadaş grupları veya tek başına yürüyüşler için en iyi yerdir. Ama askeri bir alanda yer aldığı için patikaya belirli saat aralıklarında giriş sağlandığını belirtmek isteriz.

HOTEL DEL LUNA

OYUNCULAR: IU, YEO JIN GOO, BAE HAE SUN, SHIN JUNG GEUN, P.O

DİZİ HAKKINDA: Dizinin hikayesi, seçkin bir otel işletmecisi olan bir adamı anlatıyor. Goo ChanSung adındaki bu adamı oyuncu Yeo Jin Goo canlandırıyor. Hikayede bu talihsiz yöneticinin peşini uğursuz olaylar bırakmıyor. Çünkü, kader onu IU tarafından canlandırılan güzel ama huysuz patron Jang Man Wol ile bir araya getiriyor. Dışardan eski ve karanlık görünen bu otelin içi aslında hayaletlere özel bir dünyaya sahip. Bu esrarengiz durum ise milyon yıl öncesinde otelde işlenen bir günah nedeniyle otelin ve patron Jang Man Wol’un ruhunun hayaletlere teslim edilmesine uzanıyor.

MEKAN: MOKPO MODERN TARİH BİNASI – MOKPO CITY

HAKKINDA: Bu bina Japonya konsolosluğu için 1900 yılı Aralık ayında inşa edildi. Ardından yapı, Mokpo Belediye Binası, Belediye Kütüphanesi ve Mokpo Kültür Enstitüsü tarafından kullanılmıştır. Ayrıca Mokpo’daki en eski ve kültürel binadır. Geçmişini ve tarihi yapısını bozulmadan koruyan bina, tarihi tanımak ve geçmişten dersler çıkarmak adına müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

MEKAN: MUNGYEONGSAEJAE AÇIK FİLM SETİ- MUNYEONG-SI

HAKKINDA: Kuzey Gyenongsang Eyaleti’nde yer alan set, 2008’den beri çoğunlukla Kore tarihi dizilerinin uğrak noktası oldu. Set içerisinde saz evlerden oluşan köyler, geleneksek Hanoklar ve şehir köşkleri yer almaktadır. Netflix’de yayınlanan birçok Kore dizisi burada çekilmiştir. Eğer “Hotel Del Luna”yı sevdiyseniz, size “Legend of the Blue Sea” ve “Taejo Wang Geon” gibi Kore dizilerini de tavsiye ederiz!

MEKAN: HWASEONG “ÇİÇEĞİMİZ” BOTANİK BAHÇESİ- HWASEONG-SI

HAKKINDA: “Çiçeğimiz” Botanik Bahçesi, Kore’de doğal olarak yetişen çiçekleri barındıran bir çiçek cenneti. İçinde “Sergi Odası” gibi bitkiler hakkında yeni bilgiler öğreneceğiniz çok sayıda bölümün yanı sıra “Dört Mevsim Salonu” sayesinde Kore’deki doğanın mevsimlere göre değişimini görebilir, “Bitki Bahçesi” içinde dikilmiş ilgi çekici birçok bitkiyle tanışabilirsiniz. Burası hakkında son diyebileceğimiz şey, keyifli bir gezinti ve şehir hayatından sizi soyutlayacak yürüyüşlerin en doğru adresi olduğudur.

MEKAN: SAMDOCHEON MAĞARASI FİLM SETİ - JECHEON-SI

HAKKINDA: Dağın üzerinde yer alan bu eşsiz mağaraya ulaşmak için gidiş yolu üzerindeki yönlendirmeleri takip etmeniz önerilir. İnsanların geçmişte köyleri birbirine bağlayan bir yol olduğuna inandığı mağara özellikle “Hotel Del Luna” dizisinde yer altı tüneli olarak kullanılmasıyla ünlendi.

50 metre uzunluğunda ve tahmin edilenden daha karanlık olan bu mağaranın bir tarafında kır evi diğer tarafında ise dizilerde gördüğümüz mızraklı Samdocheon girişi yer almaktadır.

Mağaranın kenarından akan büyüleyici şelale ise zaman zaman yoğun yağmurla birlikte mağarada su çukurları oluşturur.