THE KING

OYUNCULAR: LEE MIN HO, KIM GO EUN, LEE JUNG JIN, WOO DO HWAN

DİZİ HAKKINDA: Lee Min Ho'nun canlandırdığı Lee gon, Kore Krallığının kralı. Ve bu kral, aradaki bariyeri geçerek krallığın yerine Kore Cumhuriyeti'nin bulunduğu paralel bir evrene girmeye çalışıyor. Daha sonra paralel dünyaya geçerken Kim Go Eun'un canlandırdığı dedektif Jung Tae Eul ile tanışıyor. İkili, imparatorun iki dünya arasındaki kapıyı kapatmasını engellemeye çalışırken aralarında bir aşk hikayesi başlıyor.

YER: GYEONGGI OSAN CITY – DİZİ SETİ

HAKKINDA: Bu set, 'The King' dizisinde Kore İmparatorluğu'nun İmparatorluk Sarayı olarak hizmet veren, Kore tarzında inşa edilmiş bir yapı. 750 metrekare boyuta sahip dizi seti kompakt, güzel ve yaratıcı bir Hanok yapısıdır. Yapım şirketi, bu set alanının çekimlerden sonra turistik olarak da kullanılabilmesi için çekim yapılacak yerlerin buna uygun olarak hazırlanması ve film içeriklerinin kullanılması konusunda iş birliği yaptı.

YER: GYEONGJU, WOLJEONGGYO KÖPRÜSÜ

HAKKINDA: Köprü, Kore geleneksel medeniyetinin çarpıcı mimarisiyle beyaz, kırmızı ve yeşil renklerini birleştiriyor. Hem gündüz hem de gece hayranlık uyandıran bir görselliğe sahip köprünün nehir üzerindeki yansıması ile harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Gün içinde dinlenmek ve huzurlu hissetmek için harika bir seçenek. Ama gece de ziyaret etmeyi unutmayın, çünkü gözlerinizi alacak bir güzellik sizi bekliyor!

YER: NONSAN, SUNSHINE LAND

HAKKINDA: Bu set, 'Bay Sunshine' dizisinin popülaritesi sayesinde epey ünlendi. Alanın tamamında dizide kullanılan aksesuarların sergisi ve muhteşem mimarisi sayesinde sizi 1900’lere geri döndüğünüzü hissedeceksiniz.

Glory otelde bir kahve içip 1900'lere geri dönmeye ne dersiniz? 'The King' ve 'Mr.Sunshine' dizilerinin hayranıysanız, burayı kesinlikle çok seveceksiniz!

YER: BUSAN, AHOPSAN BAMBU ORMANI

HAKKINDA: Bu orman, 400 yılı aşkın süredir bir aile tarafından sahiplenilmiş muazzam bir bahçe. Aile, 1592'de Japon istilası sırasında, Japonların sömürge döneminde veya Kore savaşında bile ormanın kapılarını hiç açmadı ve onların bu çabaları sayesinde, bu muhteşem orman hala hayatta. Ancak aile artık bu ormanı halka açmaya hazır, bu sayede uzun süredir korunan doğayı ve eşsiz kokusunu siz de hissedebilirsiniz. Tabii ki bu değerli ormana hiçbir zarar vermeden!

YER: GOESAN, MUNGWANG REZERVUAR GİNKGO ORMANI

HAKKINDA: Her iki tarafta sıralanan 400 m uzunluğundaki ginkgo ağaçları, rezervuarın etrafındaki tüm alanı altın rengine boyayarak inanılmaz bir manzara yaratıyor. Özellikle sonbahar aylarında aşıklar ve aileler, ormanın eşsiz manzarasında kendilerine rüya gibi fotoğraflar ve muhteşem anılar bırakıyor. Her sonbahar, rezervuarın su buharından oluşan sisi, ginkgo yolu ile uyumlu rüya gibi bir manzara yaratır, bu nedenle birçok fotoğrafçı şafaktan itibaren Mungwang Ginkgo Yolu'nu ziyaret eder.

 

HOTEL DEL LUNA

OYUNCULAR: IU, YEO JIN GOO, BAE HAE SUN, SHIN JUNG GEUN, P.O

DİZİ HAKKINDA: Dizinin hikayesi, seçkin bir otel işletmecisi olan bir adamı anlatıyor. Goo ChanSung adındaki bu adamı oyuncu Yeo Jin Goo canlandırıyor. Hikayede bu talihsiz yöneticinin peşini uğursuz olaylar bırakmıyor. Çünkü, kader onu IU tarafından canlandırılan güzel ama huysuz patron Jang Man Wol ile bir araya getiriyor. Dışardan eski ve karanlık görünen bu otelin içi aslında hayaletlere özel bir dünyaya sahip. Bu esrarengiz durum ise milyon yıl öncesinde otelde işlenen bir günah nedeniyle otelin ve patron Jang Man Wol’un ruhunun hayaletlere teslim edilmesine uzanıyor.

MEKAN: MOKPO MODERN TARİH BİNASI – MOKPO CITY

HAKKINDA: Bu bina Japonya konsolosluğu için 1900 yılı Aralık ayında inşa edildi. Ardından yapı, Mokpo Belediye Binası, Belediye Kütüphanesi ve Mokpo Kültür Enstitüsü tarafından kullanılmıştır. Ayrıca Mokpo’daki en eski ve kültürel binadır. Geçmişini ve tarihi yapısını bozulmadan koruyan bina, tarihi tanımak ve geçmişten dersler çıkarmak adına müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

MEKAN: MUNGYEONGSAEJAE AÇIK FİLM SETİ- MUNYEONG-SI

HAKKINDA: Kuzey Gyenongsang Eyaleti’nde yer alan set, 2008’den beri çoğunlukla Kore tarihi dizilerinin uğrak noktası oldu. Set içerisinde saz evlerden oluşan köyler, geleneksek Hanoklar ve şehir köşkleri yer almaktadır. Netflix’de yayınlanan birçok Kore dizisi burada çekilmiştir. Eğer “Hotel Del Luna”yı sevdiyseniz, size “Legend of the Blue Sea” ve “Taejo Wang Geon” gibi Kore dizilerini de tavsiye ederiz!

MEKAN: HWASEONG “ÇİÇEĞİMİZ” BOTANİK BAHÇESİ- HWASEONG-SI

HAKKINDA: “Çiçeğimiz” Botanik Bahçesi, Kore’de doğal olarak yetişen çiçekleri barındıran bir çiçek cenneti. İçinde “Sergi Odası” gibi bitkiler hakkında yeni bilgiler öğreneceğiniz çok sayıda bölümün yanı sıra “Dört Mevsim Salonu” sayesinde Kore’deki doğanın mevsimlere göre değişimini görebilir, “Bitki Bahçesi” içinde dikilmiş ilgi çekici birçok bitkiyle tanışabilirsiniz. Burası hakkında son diyebileceğimiz şey, keyifli bir gezinti ve şehir hayatından sizi soyutlayacak yürüyüşlerin en doğru adresi olduğudur.

MEKAN: SAMDOCHEON MAĞARASI FİLM SETİ - JECHEON-SI

HAKKINDA: Dağın üzerinde yer alan bu eşsiz mağaraya ulaşmak için gidiş yolu üzerindeki yönlendirmeleri takip etmeniz önerilir. İnsanların geçmişte köyleri birbirine bağlayan bir yol olduğuna inandığı mağara özellikle “Hotel Del Luna” dizisinde yer altı tüneli olarak kullanılmasıyla ünlendi.

50 metre uzunluğunda ve tahmin edilenden daha karanlık olan bu mağaranın bir tarafında kır evi diğer tarafında ise dizilerde gördüğümüz mızraklı Samdocheon girişi yer almaktadır.

Mağaranın kenarından akan büyüleyici şelale ise zaman zaman yoğun yağmurla birlikte mağarada su çukurları oluşturur.