Kore Mutfağı
Bugün Kore'de var olan ve Kore’yi çevreleyen geleneklerden çoğu, kraliyet mutfağından gelmektedir. Kore yemekleri; sıcaklık, müstehcenlik, renk ve dokuya verilen özen ve sunumla dengeli bir şekilde geliştirilmiştir. Kore mutfağında ana yemek; buğulama, kaynatma, tavada kızartma, haşlama, fermente etme ve çiğ gibi çeşitli şekillerde pişirilen farklı yemeklerin yanı sıra çok sayıda paylaşılan yan yemeğin etrafında inşa edilmektedir. Kısacası Kore'deki yemek çeşitliliğine hoş geldiniz! Bu lezzetli maceraya katılın ve binlerce yıl boyunca mükemmel korunmuş yemek sanatının ve Kore’nin tadını çıkarın!

Naryangjin: Kore Çiğ Balığı
Noryangjin Balık Pazarı, muhtemelen Kore’yi ziyaret eden her yemek severin 'yapması gerekenler' listesinde yer almaktadır. Noryangjin Balık Pazarı, Koreliler arasında en keyifli yiyeceklerin tadına bakabileceğiniz egzotik ve eğlenceli bir yerdir. Burada taze balık, ahtapot, istiridye, mavi yengeç, kral yengeç vb. balık akvaryumları vardır. Buraya aç gelmelisiniz çünkü hepsini tatmak isteyebilirsiniz! Tüm Kore deniz ürünleri tabaklarının ortasında yer alan ve Japon sashimi'den farklı olan çapa (hwae olarak telaffuz edilir) olarak bilinen Kore çiğ balıklarını denemeyi de unutmayın! Kore çiğ balıkları, balıklar öldürüldükten hemen sonra tüketilirken, sashimi önce olgunlaşmaya bırakılır. En çok kullanılan balıklar; çipura, yassı balık, kaya balığı, kefal, ilkbaharda pisi balığı ve sonbaharda taşlıktır. Çiğ balıklara genellikle soya sosu ve wasabi, sirke ile gochujang ve susam yağı ile doenjang eşlik eder. Koreliler genellikle gochujang ve sirke ile çiğ balık yemeyi severler. Seçiminiz ne olursa olsun, lezzeti arttırmak için soslar ve ezmeler mevcuttur. Elbette gereğinden fazla yan yemeğiniz olacak. Bu yüzden sadece Kore çiğ balıklarını değil, farklı garnitürlerini de deneyebileceksiniz!

Kore’nin Geleneksel Çay Evi; Gukhwa Cha
Kasımpatı çayı, yabani kasımpatı çiçeklerinden yapılan bir çaydır. Tarlada çiçek açan kasımpatı, yabani kasımpatı olarak adlandırılır ve sonbaharda dağlarda ve tarlalarda yaygın olan Krizantem ailesine ait çok yıllık bir bitkidir. Yabani kasımpatı sadece gıda maddesi olarak değil aynı zamanda ilaç olarak da kullanılmıştır. Genç filizler kaynatılır veya yağda kızartılarak şifalı bitkiler olarak yenir, çiçekler çiçek çayı veya demlenmiş şarap yapımında kullanılır. Ayrıca yaprakları ve çiçekleri şifalı malzeme olarak kullanılmak üzere kurutulur. Düzenli olarak kasımpatı çayı içmenin kan basıncını düşürme ve kolesterolü dengeleyici etkisi vardır. Bağışıklığı artırarak soğuk algınlığını önleme etkisine sahiptir. Aynı zamanda görmeyi iyileştirme etkisine de sahiptir. Kasımpatı çayının faydalarını evde deneyerek keşfedebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kaynatılmış suya biraz kasımpatı çayı eklemek ve derin kokusunun tadını çıkarmak!

İlginçliğiyle Tatmin Edici Kore: Hotteok
Hotteok, Kore'de yabancıların en çok sevdiği tatlılardan biridir. Kış mevsiminde çok popüler olan tatlı şurup dolgulu bir gözleme çeşidi olan bu atıştırmalıklar genellikle Kore'de sokak satıcıları tarafından satılır. Ancak endişelenmeyin, onları yazın da bulabileceksiniz! Hotteok hamuru, ağırlıklı olarak esmer şeker, bal, işlenmiş fıstık ve tarçın içeren tatlı bir karışımla doldurulur. Doldurulan hamur daha sonra yağlanmış bir ızgara üzerine yerleştirilir ve özel bir aletle geniş bir daire şeklinde düz bir şekilde bastırılır. Hotteok türleri yıllar boyunca farklı türlerde değişiklik göstermiştir ancak Koreliler esas olarak geleneksel olan türünü sahiplendiği ve sevdiği için tarçın ve fıstık dolgularının tadı ile sabitlendi. Hamurunun yeşil çay, mısır ve diğer malzemelerle yapıldığı 21. yüzyılın başlarından beri birçok varyasyon geliştirilmiştir. Hotteok ile ilgili harika olan bir şey de, evde yapmanın çok kolay olmasıdır. İnanın, bir Hotteok denedikten sonra normal kreplere geri dönmek istemezsiniz!

Kore Lokmaları ile 24 Saat; Galbi-Tang
00:25'te karşınıza çıkan yemeğe "Galbitang" denir. Galbitang, dana kaburga ile yapılan geleneksel Kore çorbasıdır. Kaburgalar, tüm iyi besinleri ortaya çıkarmak için diğer aromatik sebzelerin yanı sıra 1 saatten fazla süre yavaş yavaş kaynatılarak hazırlanır. Bu da onu yorgun hissettiğinizde içebileceğiniz en iyi çorbalardan biri yapar. Galbi-tang size derin ve zengin lezzetli bir tad ve yumuşak dana kaburgalarına sahip aromalı bir lezzet sunar. Bu çorba, Kore'de dayanıklı bir yiyecek olarak bilinir. Vücudunuz kendini bitkin hissettiğinde veya yorgun bir sabaha uyandığınızda içebileceğiniz mükemmel bir çorbadır. Bazı insanlar daha sağlıklı olması için içine ginseng, kuru hünnap ve kestane eklerler. Denedikten sonra daha enerjik hissedeceğinizden oldukça eminiz! İşte küçük bir ipucu: sığır etinin biraz daha fazla aromaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, biraz sirke ve soya sosunun üzerine hafifçe batırmayı deneyin! Bu tarif ile lezzetli, narin tada sahip ve çok doyurucu bir Galbi-tang elde edebilirsiniz!