Kore’nin Saklı Diyarları, size Güney Kore’nin değerli ve pek bilinmeyen güzelliklerini tanıtıyor! Yakın ve uzak seyahatler yapan gezginlerin sayısı günden güne artıyor. Peki sen Kore’ye gelmeyi planlıyor musun? Ya da ikinci Kore gezin için yeni rotalar mı arıyorsun? Başka yerde arama! Çünkü Kore’de birçok saklı gezi rotası var. Muazzam manzaralar ve enfes lezzetler de bu rotaların artısı! Bunları duymak seni de meraklandırmadı mı? O zaman ilkinden başlayalım!

Tongyeong-Mireuksan Dağı
Tongyeong, Gyeongsangnam-do şehrinin güney kıyısında bulunan ve Goseong Peninsula’nın güneyinde yer alan bir şehirdir. Şehir boyunca deniz bir belirir bir kaybolur. Öyledir ki şehirde yolculuk ederken denize yaklaştığınızı umduğunuz anda deniz gözlerinizde belirir, ardından yine kaybolur. Sahil yolu boyunca keyifli bir sürüş yapabilir veya huzurlu balıkçı kasabası manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Ancak sürüş pürüzlü roast kıyısı nedeniyle zorlaşabilir bu nedenle en rahat araç bisiklettir! Tongyeong’da sahil boyunca uzanan geniş bir bisiklet yolu vardır. Yine de bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissedersen sahildeki dükkanlardan birine girerek Kore tarzı sashimi restoranlarını ve kahve dükkanlarındaki enfes kahve aromalarını deneyimleyebilirsin. Tongyeong’un büyüleyici maviliğe sahip deniz manzarasında, deniz kabuğu balıkçılarının teknelerini izleyin ve tüm olumsuz duyguları ve enerjileri bir kenara bırakın. Sadece manzaranın ve huzurun keyfini çıkarın.

Eğer Tongyeong’un güzel manzarasını daha yukarıdan gözlemlemek isterseniz, adını Maitreya Buddha’dan alan ve gelecekte bir gün ilahi bir lütuf getireceğine inanılan Mireuksan Dağı’nın bulunduğu Mireukdo Adası’na gidebilirsiniz. Mireuksan’ın ünlenmesi çok yüksek bir dağ olmasından değil, sık ormanlar içinden temiz suların aktığı vadileri ve garip şekilli kayaları ve çeşitli mağaralarıyla ünlenmiştir. Dağ; muhteşem tapınaklar, kaynak suları, ilkbahar orman gülleri ve sonbahar yapraklarına sahiptir. Dağın en tepesine vardığınızdaysa, Hallyeo Denizi Adaları’nın kelimelerle anlatılamayan güzellikteki manzarasını görürüsünüz. Tabii bu manzarayı görmek isteyenleri biraz yürüyüş bekliyor. Ama endişe etmeye gerek yok. Çünkü sizi dağın tepesine götürecek teleferikler var. Tüm bunlardan sonra vaktiniz kalırsa arabayla sadece bir buçuk saatinizi alacak bir yolculukla Busan’ı ziyaret edebilirsiniz. Muhteşem bir gezi olur!

Pocheon – Pocheon Sanat Vadisi
Pocheon, Seul’e yalnızca 2 saat uzaklıkta yer alan sakin bir şehirdir. Doğal cennet içinde, sakin ve huzurlu bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız, şehrin ekolojik cazibesi sizi programınızdan saptıracak kadar güzeldir. Şehirdeki Sangjeonghosu Gölü ise tazeliği ve kusursuzluğu ile ziyaretçilerine doğayla daha iç içe olma imkânı sunar. Belki gölde çıplak ayakla bir yürüyüş yaparsınız? Ya da sulara dalmanın keyfini çıkarırsınız? Pocheon yalnızca ekolojik güzelliklere değil, şehri temsil etme özelliğine sahip Idong Makgeolli ve Idong Galbi gibi içeceklere de sahiptir. Pocheon güzel suyu ile de ünlenmiştir. Hatta Pocheon “suyu kucaklayan yer” anlamına gelmektedir. İyi suyu sayesinde bira kültürü gelişmiş ve ldong Makgeolli, Ildong Makgeolli gibi lezzetli Makgeolli çeşitleri yapılmış ve bugüne kadar çok sevilmiştir. Pocheon şimdiden ilginizi çekmedi mi?

Pocheon Sanat Vadisi’ndeki eğlenceli aktiviteler ve resmedilmeye değer güzellikteki doğal yerlerinde, rahat bir gün geçirmenin tadını çıkarın. Güne taze çilek toplayarak keyifli bir başlangıç yapın, hatta Herb Adası’ndaki Işık Gösterisi Festivali’nde yer alın! Gündüz çilek çiftliğinden lezzetli organik çilekleri toplayarak enfes saatler geçirin ve sonrasında kendinizi muhteşem bir ışıklı gösterinin yarattığı romantik havaya bırakın. Ayrıca vadide gözlemleyebileceğiniz doğal granitler ve derin mavi sular da aklınızda yer edecek derecede etkileyicidir.

Burası ailenizle veya sevdiklerinizle gerçekleştireceğiniz bir ziyaret için çok iyi bir yer çünkü burası size rahatlık ve dinlenme deneyimi sunuyor. Nasıl mı? Dağlar arasında gizlenmiş konumu, olağanüstü manzarası, Cheonju Gölü, granitlerden oluşan heykel parkı ve heyecan verici bir eser olan taş merdiven sayesinde! Terk edilmiş taş ocağının restorasyonu ile insanlar için bir dinlenme yerine dönüşen Pocheon Sanat Vadisi’nde harika bir yaz planlamanızı umuyoruz. Ama daha bitmedi! Çünkü Pocheon, dinlenmenin tadını çıkarabileceğiniz diğer konumlara olan yakınlığı ile de öne çıkmaktadır. Mesela araba ile yolculukta Pocheon’dan yaklaşık 45 dakika uzaklıkta Paju ve 1 saat uzaklıkta da Chuncheon vardır!

Danyang – Yosun Tüneli
Danyang, Seul’un otobüsle sadece iki buçuk saat güneyindedir ve her mevsim için harikadır. Buradaki sarı, kırmızı ve mor sonbahar yapraklarıyla inanılmaz güzel olacak çünkü yapraklar belirli mevsimde renklerini değiştirecek!

Danyang, Namhan-gang adlı nehrin bir kıvrımındaki Sobaeksan Milli Parkı'nın dağlarına karşı rahat bir tatil beldesidir. Danyang’da nehir kenarındaki bir motelde kalabilir, kireçtaşı mağaralarını, yürüyüş parkurlarını veya Budist tapınaklarından birini keşfedebilirsiniz. Bu arada nereye giderseniz gidin, dağ manzaralarının tadını çıkarın ve dağın tepelerinden aşağı yamaç paraşütü yapmayı unutmayın! Dangyong, kaldığı yerden uzaklaşmadan birkaç gün oyalanmak isteyenler için harika bir yer. Danyang ismi "Cinnabar Sun" anlamına geliyor; yani en harika fotojenik çekimler için elinizde kameranızla hazır olun!

Moss tünelini kaçırmamalısınız! Çünkü bu tüneli görebileceğiniz başka bir yer yok. Tünelin geçmişte bir demiryolu olduğu söyleniyor. Ancak şimdi bir yol oluşturmak için izleri kaldırılmış ve tünel aşırı büyümüş ağaçlar ve yosunlarla kaplı. Buraya yosun tüneli denilse de burası mağara benzeri kapalı bir tünel değil ama yüksek duvarları ile bir tünele benziyor.

Yosun tünelinin girişinde arabaları durdurmak ve park etmek için küçük bir alan var. Burası arabaların geçebileceği bir yol olduğu için fotoğraf çekerken trafiğe dikkat etmelisiniz. Tünelin göz alıcı anlarından biri de gece manzarası. Fakat bu eşsiz tünelin manzarası yalnızca gündüz ve gece ile sınırlı kalmıyor. Üzerini örten yosunlar sayesinde dört mevsim farklı görülür. İlkbaharda yosunlar canlanır, yazın canlılığın zirvesiyle çoğalır ve böylece tünel koyu yeşil bir aydınlığa dönüşür. Sonbahar ise tünele zamanla soluk bir ışık ekler. Yosun Tüneli’ne kış düşünce, yosunlar kışın ölmüş gibi nefesini tutuyor ama kar çiçekleri çiçek açınca benzersiz bir manzara ortaya çıkıyor. Yosun Tüneli’nin 4 mevsim güzelliğini keşfetmeye hazır mısınız?

Chuncheon-Gimyujeong İstasyonu
Bazen şehrin kalabalığından olabildiğince hızlı uzaklaşıp tazelenmeniz gerekir. İhtiyacınız olan bu tazeliğin adresi Chuncheon! Seul’un doğusunda, araba ile bir saat mesafede olan ve yapılabilecek birçok aktivitenin yanı sıra doğal güzelliklerle de dolu bir destinasyon. Chuncheon şehri, Güney Kore'nin kuzeydoğusundaki bir eyalet olan Gangwon'un başkentidir. Videoda gösterilmemiştir ama Namiseom Adası, Chuncheon'da asla kaçırmamanız gereken yerlerden biridir! Kuzey Han Nehri'nde; aileleri, arkadaşları ve çiftleri ünlü ağaçlıklı patikalarda dolaşarak veya bisiklete binerek bir gün geçirmek için bir araya getiren, yarım ay şeklindeki küçük bir adadır. Unutmadan hatırlatalım, yerel yemek Dak Galbi'yi denemeseniz yapılacaklar listeniz tamamlanmış sayılmaz! İlk kez deniyorsanız bu yemeğe aşık olacağınızdan oldukça eminiz.

Tabii oradayken Gimyujeong İstasyonu’na uğramadan olmaz. Gimyujeong İstasyonu ilk kez tren istasyonu olarak açıldığında 'Sinnam İstasyonu' adını taşıyordu. Fakat idari bölge değişikliğinden dolayı istasyon adı ile idari bölgenin uyuşmaması sorunu yaşandı.

İstasyon, Gimyujeong Munhak Köyü yakınlarda kurulduğundan, tren istasyonunun adı Gimyujeong İstasyonu olarak değiştirildi. Gimyujeong İstasyonu çevresinde, eski Gyeongchun Demiryolu Hattı’nı turistik bir öğe olarak kullanan yerler de mevcuttur. Gangchon Ray Parkı, bölgenin simgelerinden biri. Burası günümüzde eski Gyeongchun Hattı tarafından kullanılan tren rayları üzerine yerleştirilmiş raylı bisiklet yolu olarak turistik bir amaçla kullanıyor. Kalabalık şehirlerde hissedemediğiniz rahatlatıcı manzara ile burada buluşabilirsiniz. Tren saatlerinde hizmet veren eski Gimyujeong Tren İstasyonunun binası ve platformları, istasyonun yanında ilk günkü özelliğini korumaktadır. Mevcut demiryolu, geçmişi ile karşılaştırıldığında eski Gimyujeong tren istasyonunun mütevazı bir ölçekte olduğunu görebilirsiniz. Platformlarda birçok fotoğraf çekilme alanı var ve terk edilmiş vagonların kullanıldığı bir alan da mevcut. Geçmişin izlerini taşıyan bu ilginç yeri, gidilecekler listenize şimdiden ekleyin!