Kore Mutfağı

Kore mutfağı tahıllardan sebzelere, bakliyattan deniz ürünlerine kadar geniş bir yelpazede zengin menüler sunmasıyla tanınır. Ancak pirinç ve pirinç mamullerinin, soyanın ve deniz ürünlerinin Kore mutfağındaki yerleri ayrıdır. Haşlama ve buharda pişirme gibi tekniklerin sıklıkla kullanıldığı Kore yemeklerinde çiğ deniz ürünlerinin tüketimine de rastlanır. Farklı tatların kombinasyonlarının da özgün bir şekilde kullanıldığı Kore sofralarında baharatlar ve soslar vazgeçilmez bir rol oynarlar.

Küreselleşen dünya ve modern hayatın gereklilikleri Kore’deki gıda sektörünü etkilemektedir. Özellikle büyük şehirlerde geleneksel Kore yemekleri yapan restoranlara dünya mutfağını temsil eden restoranlar, helal sertifikalı gıdalar sunan restoranlar ve fastfood restoranları da eklenmiştir.

Restoran listesi için tıklayınız.(hyperlink: https://english.visitseoul.net/tours/Seoul-Recommended-Halal-Restaurants_/23599)

Kore’nin Popüler Yemekleri

Bibimbap: Bibimbap, Güney Kore'nin en popüler ve geleneksel yemeklerinden biri. Taze ve pişmiş sebzelerle doldurulan ve son dokunuşu Gochujang denen Kore biber ezmesiyle yapılan bir Kore pilavıdır. Üzerine bir de ızgara dana eti ve yağda pişmiş yumurta ekleniyor. Bibimbap’ın sunumunda sebzeler ayrı ayrı servis edilir, bu yüzden tek yapmanız gereken her şeyi güzelce karıştırmak!

Tteokbokki: Tteokbokki, silindir şeklinde, kızartılmış, baharatlı bir pirinç kekidir. Kore'deki en iyi sokak yiyeceklerinden biridir. Yabancılar için tadı biraz acı gelebilir ama Koreliler bu yemeği günlük hayatlarında düzenli olarak yiyor. Bu yemeğin temelinde baharatlı acı sos olarak kullanılan gochujang vardır. Sakıza benzer kıvamlı yiyeceği çok acı ve tatlı bulursanız, dengelemek için içine tuzlu öğeler ekleyebilirsiniz.

Bulgogi: Bulgogi, yabancı ziyaretçilerin neredeyse hepsinin sevdiği bir yemek. Bu yemek, genellikle sığır filetosu, bonfile veya kaburga etinin mermerde marine edilmesiyle hazırlanan ızgara et yemeğidir. Kore soya sosu, şeker ve Kore armudundan yapılan tatlı ve tuzlu sosla marine edilen et ızgarada pişirilir ve tadına doyum olmayan bir lezzet sunar.

Kore İçecekleri

Kore’nin içecekler konusunda da köklü bir geçmişi vardır. 4.yy’dan beri bazı tahılları mayalayıp likör üreten Koreliler, komşu kültürlerden gelen bazı içecekleri de benimsemişlerdir. Genellikle ginseng, zencefil ve meyve içecekleri gibi geleneksel içeceklere bağlı kalındığı gibi mayalama ya da damıtma yöntemleriyle özgün alkollü içkilerde üretilmiştir. 

Koreliler için alkol, sevinç ve hüzne hayat boyu eşlik eden bir dost olagelmiştir. Antik çağlardan beri kendi likörlerini mayalayan Koreliler, özellikle sağlıklı hammaddeleri tercih etmişlerdir. Bu yüzden geleneksel likörlere, “tıbbi alkol” anlamına gelen yakju adı verilir ve az miktarda tüketilen alkolün sağlığa olumlu katkılarda bulunduğu düşünülür. 

Makgeolli: Makgeolli, evde demlenen geleneksel Kore pirinç şarabıdır. Bu şarap, geleneksel yöntemlerle hazırlanarak, 7-10 günlük fermantasyonda hazır olabilen oldukça hızlı bir içecek. Aromatik ve güçlü tadıyla tüm Kore yemeklerine harika bir şekilde eşlik eder. Özellikle Kore deniz mahsullü krepler ve Kore usulü barbekülerin yanında çok iyi gider. Hem sütlü hem de gazlı bir içecek olan Makgeolli aynı zamanda hem tatlı hem ekşi hem de biraz acı bir tada sahiptir. Herhangi bir geleneksel Kore yemeğinin yanında Makgeolli seçerek mükemmel bir tercih yapabilirsiniz.

Bokbunja-ju: Bokbunja-ju, siyah ahududu olarak da bilinen Rubus Coreanus'tan yapılan Kore meyve şarabıdır. Temelde ev yapımı olarak hazırlanır, aynı zamanda meyvelerle birlikte likörün marine edilmesiyle elde edildiği için şaraptan ziyade bir likördür denilebilir. Aşırı tatlı değildir ancak meyvemsi aroma ve tatları ile koyu bir kıvama sahiptir. Soju ve Makgeolli günlük içecekler iken, bokbunja-ju genellikle özel günlerde tercih edilir. Tatlı olmasına aldanmayın, % 14 -% 19 oranında alkol içerir.

Soju: Soju, sadece Güney Kore'de bulabileceğiniz dünyanın en popüler likörüdür. Soju, % 18-23 oranında alkol içerir. Genel olarak soju, Votka'nın düşük alkollü ve daha lezzetli versiyonudur denebilir, ancak daha kıvamlı ve biraz daha tatlıdır. Şarap gibi, soju da daha çok Güney Kore'de 'Anju' denilen yiyeceklerle tüketilir. Anju, alkolle tüketilmek üzere özel olarak yapılmış yiyeceklere verilen isimdir.